Tunezja - poradnik turysty


Tradycje i zwyczaje w Tunezji

Kafeterie

Kafeterie cieszą się dużą popularnością w Tunezji. Są to miejsca przeznaczone dla mężczyzn, którzy spotykają się, aby pić kawę, palić sziszę oraz grać w karty. Tunezyjczycy bardzo cenią sobie tradycję palenia tytoniu oraz gier karcianych, choć zasady niektórych z nich mogą wydawać się Europejczykom niezrozumiałe.

Łaźnie

Tradycja łaźni jest głęboka zakorzeniona w Tunezyjskiej świadomości – każde miasto ma swoją publiczną łaźnię (hammam), w której można skorzystać z kąpieli, sauny a nawet masażu.

Z łaźni korzystają i kobiety i mężczyźni z tym, że o różnych porach. Duże miasta posiadają kilka łaźni przeznaczonych dla każdej płci. Dla turystów powstają łaźnie koedukacyjne.

Należy pamiętać, że mimo higienicznego wymiaru łaźni, nie powinno się afiszować z nagością, ponieważ jest to źle odbierane przez Tunezyjczyków. Mężczyźni powinni owijać biodra ręcznikiem, kobiety zaś kąpać się w bieliźnie.

Łaźnia to miejsce spotkań towarzyskich, dlatego należy dbać o poszanowanie zasad korzystania z tej formy rozrywki połączonej z przyjemnością ciała.

Kwestia kobiet

Tunezyjki w porównaniu z innymi muzułmankami posiadają więcej praw i przywilejów. Równouprawnienie oraz wolny wybór stroju (europejski lub chusty) zawdzięczają działalności żony prezydenta Habib Burgiba, którą była w latach ‘70 XX wieku postępowa Francuzka. Dzięki jej staraniom w Tunezji zniesiono wielożeństwo i mężczyźni mogą mieć tylko jedną żonę.

Tunezyjki mogą się uczyć, pracować, zasiadać w parlamencie i zajmować stanowiska w innych instytucjach. Obecnie wśród studentów uczelni wyższych przeważają kobiety i dziewczęta, stanowiąc około 55% słuchaczy.

Kobiety mogą poddawać się na życzenie bezpłatnej aborcji, legalne są także domy publiczne i prostytucja.

Mimo postępowości Tunezji oraz jej niewątpliwej łączności ze światopoglądem europejskim, wciąż wielu mieszkańców tego kraju decyduje się na życie zgodnie z ortodoksyjnymi zasadami, które nakazują dziewczętom zakładanie szczelnego stroju, czy zakazują im samodzielnego wychodzenia z domu.

7 odpowiedzi do “Tradycje i zwyczaje w Tunezji”

 1. zal mówi:

  ładne i fajne

 2. Chloe mówi:

  Like a Newcomer, I am always looking on the web for articles that may assist me. Thank you! %KW%
  Chloe http://atsnk.ru/user/dvyxzjfxuvr/

 3. Jacob mówi:

  I had a need to place you a small word to provide thanks just as before about the strategies you have mentioned here. %KW%
  Jacob http://fairfield.top100bookmark.com/story.php?title=sound-tuning-im-touran-von-volkswagen-mit-neuen-autolautsprecher

 4. Big Brother mówi:

  I needed to place you a little word to give thanks yet again regarding the astonishing suggestions you have talked about here. Those inspiring ideas also worked to become easy strategy to get other people have the same enthusiasm just like my own, personal to figure out significantly more with reference to this issue. I am sure there are many more agreeable instances up front for individuals that begin reading your website. Big Brother http://big-brother-albania-2013.blogspot.de/

 5. Keisha mówi:

  Wow! After all I got a weblog from where I can really get
  useful data regarding my study and knowledge.

  My website :: novoline online

 6. Karol mówi:

  Good blog post. I absolutely love this site. Thanks!

  Here is my blog post; novoline online casino kostenlos

 7. Willian mówi:

  I read this piece of writing fully on the topic
  of the resemblance of hottest and previous technologies, it’s
  amazing article.

  Feel free to surf to my blog :: angry birds hack apk

Skomentuj


Wycieczki Tunezja

Ładuję...